Na internetu i u známých se můžete dozvědět spoustu informací všeho druhu. Moudra o fotopastech nejsou výjimkou. Čemu ale můžete skutečně věřit, a co je pouhý klam?
Podívejte se s námi na 5 nejčastějších mýtů o fotopastech, které vám uvedeme na pravou míru.
Mýtus č. 1: Více megapixelů = kvalitnější fotografie
Ne, více megapixelů neznamená lepší fotografie. Skutečně ne. Ani u fotopastí ani u fotoaparátů a telefonů.
Pokud nejste ve světě digitálních fotoaparátů zběhlí, pak vězte, že v tomto prostředí zuřila ještě v nedávné době jakási „megapixelová válka“. Jejími účastníky byli výrobci fotoaparátů, kteří vytušili, že to hlavní, podle čeho se zákazníci při výběru výrobků řídí, je jednoduché porovnání atributů. A tak uměle navyšovali toto číslo, aby se mohli těšit z lepších prodejů.
Ale tento názor už je překonaný. Větší množství pixelů při zachování velikosti čipu může způsobit větší šum, jenž dojem z fotky paradoxně nepěkně zhoršuje.
Jak tedy poznáte, jaké obrázky můžete od své nové fotopasti čekat? Jednoduše si na webu najděte reálné fotky pořízené daným přístrojem. Seznámení se skutečnými obrázky vám dá daleko více než číselné údaje.
Mýtus č. 2: Lupiči si fotopasti všimnou
Pokud se pořízením fotopasti chcete pojistit proti případným vandalům a zlodějům, určitě nechcete, aby si přístroje všimli. Právě pro vás jsou pak určené fotopasti s neviditelným přísvitem. Ty fungují tím způsobem, že ve tmě aktivují při expozici zároveň LED diodovou jednotku, která prostor osvítí lidskému i zvířecímu oku neviditelným přísvitem.
Vaší jedinou starostí pak je najít pro elektronického strážce vhodnou skrýš, tak, aby mohl spolehlivě pořizovat potřebné záznamy a zároveň aby si lupič nevšiml jeho fyzické přítomnosti. Určitě oceníte designové provedení fotopastí, které nenápadné ukrytí značně usnadňuje.
Stále ještě existují také fotopasti s viditelným přísvitem. Taková fotopast si při expozici pomáhá tlumeným červeným světlem. Je sice levnější, bohužel je ale pro využití proti kriminálníkům nepoužitelná a ani zvěři se často nepozdává. Proto tyto starší typy na našem e-shopu už ani nenabízíme.
Mýtus č. 3: Videokamery jsou lepší než fotopasti
Video je jistě obsažnější materiál a významnější studijní zdroj pro identifikaci pachatele. Ale kdo tvrdí, že fotopasti videa neumí?
Přístroj aktivovaný pohybem ve sledované zóně může pro vás vytvořit i video. Ba co víc, některé jej dokáží díky GSM modulu hned po zhotovení automaticky poslat vám, na e-mail nebo na mobil. Zaslat i krátké video umí model UOVision UM785-3G. Pokud ihned zareagujete, můžete na výtečníka poslat policii právě ve chvíli, kdy začne dumat, kudy k vašim cennostem. Bude chycen in flagranti.
Mýtus č. 4: Alkalické baterie do fotopastí postačí
Alkalické baterie jsou sice dobře dostupné a levné, ale nefungují ideálně. Jejich životnost je totiž značně omezená, klesá s každou pořízenou fotografií či zaznamenaným videem. Navíc špatně snáší nízké teploty, kvůli čemuž fotopasti vybavené alkalickými bateriemi nezvládají plný provoz na podzim a v zimě. Problém při nízkých teplotách mají také nabíjecí NiMH (nikl-metal hydridové) baterie, které už při teplotě kolem 5°C poměrně rychle ztrácejí kapacitu, nemluvě o teplotách pod bodem mrazu.
Za nízkých teplot dobře fungují pouze nenabíjecí baterie lithiové, konkrétně Energizer Ultimate Lithium, což jsou navíc baterie s nejdelší výdrží na světě. A právě tyto jsou tím nejlepším „zdrojem šťávy“ pro fotopasti. To potvrzuje několik tisíc našich zákazníků, kteří si u nás tyto baterie k fotopastem zakoupili.
Mýtus č. 5: Fotopast je zbytečná, nevyužiji ji naplno
Říkáte si, že je škoda vrážet peníze do něčeho, co bez užitku pojede každou noc, aniž byste z toho něco měli? Angličané mají rčení: „better safe than sorry“, v češtině zas říkáme: „opatrnosti nikdy nezbývá“. A je to tak – to máte jako s pojištěním. A jistěže na fotopasti vyplýtváte nějaké ty baterie zbytečně, vše se vám ale stonásobně vrátí zpátky, až jednoho dne fotopast sledovanou aktivitu zachytí.
A nakonec – nejde jen o zločince. Díky fotopasti se toho o svém pozemku či sledované lokalitě můžete dozvědět leccos. Zjistíte, který ze sousedů vám neustále hází přes plot odpadky, který zneuznaný umělec kreslí na váš plot graffiti, či jaké zvíře váš pozemek po nocích tak rádo navštěvuje. Pro myslivce pak mají fotopasti nesporné výhody při mapování, sčítání či sledování pohybu zvěře.
Takže my věříme, že se fotopast rozhodně vyplatí!