V minulém článku jsme si představili přístroje pro noční vidění. Dnes se dozvíte více o termovizi a poradíme vám, jak si vybrat ten správný model.
Jak termovize funguje?
Na rozdíl od nočního vidění, které zesiluje zbytkové světlo ať už v podobě analogového nebo digitální přístroje a tudíž bez umělého přísvitu nevidí v úplné tmě, zaznamenává termovizní přístroj tepelné (infračervené) záření a může tudíž pracovat i v úplné tmě.
Každé těleso teplejší než absolutní nula (-273,15°) vydává infračervené záření v záření rozsahu spektra 7,5 – 13µm. Čím je těleso teplejší, tím je záření intenzivnější. Detektor termovize toto záření zachytí a přemění ho na termovizní obraz (termogram).
Historie termovize
Infračervené záření objevil sir William Herschel v roce 1800. V roce 1883 vyrobil Macedonio Melloni přístroj, který uměl detekovat člověka podle jeho infračerveného záření na vzdálenost 10 metrů. V roce 1929 vynalezl maďarský fyzik Kálmán Tihanyi kameru citlivou na infračervené záření jako prostředek protiletecké obrany Velké Británie.
První termovizní kamery byly chlazeny tekutým dusíkem, což značně komplikovalo a prodražovalo jejich provoz. Nové technologie umožnily práci senzoru termovizí i za běžných teplot.
V roce 1973 byl sestrojen první přenosný infračervený skenovací systém a v roce 1975 první takový přístroj s videovýstupem. První přístroj v podobě přenosné videokamery s nahrávání vznikl v roce 1995.
Z původního vojenského využití se tak mohly postupně termokamery rozšířit i do astronomie, zdravotnictví, strojírenství, stavebnictví a také lovu.
Termovizní zařízení pro lov
Termovizní zaměřovače pro lov mají provedení jako klasické puškohledy, některé termovizní zařízení lze použít i jako předsádku nasazením na objektiv puškohledu nebo pro pozorování „z ruky“. Při výběru termovize je třeba věnovat pozornost zejména následujícím parametrům:
- Zvětšení
- Vzdálenost detekce
- Rozlišení snímače (mikrobolometru)
- Typ a rozlišení displeje
- Hmotnost
- Odolnost
- Provozní doba
- Další funkce
Z osvědčené značky Hikmicro můžete zvolit například termovizní monokulár Hikmicro Falcon FQ35 2.0 nebo binokulární termovizi Hikmicro Habrok PRO HQ50LN. Kombinace špičkového výkonu a dlouhé výdrže řadí produktovou řadu termovizí Hikmicro k tomu nejlepšímu, co lze v současné době pořídit.
Termovizní zaměřovač Hikmicro Stellar SH35 3.0 má optické zvětšení 4,2x, digitální 5,7x, zaoblený OLED displej 2560x2560px. Detekční vzdálenost činí až 1800m.
Špičkou mezi termovizními zaměřovači je také model s laserovým dálkoměrem Hikmicro Stellar SQ50L 3.0 s optickým zvětšením 3,9x a s detekční vzdáleností až 2600m. Díky nejmodernějším technologiím poskytuje nejvyšší kvalitu obrazu. Jako všechny zaměřovače má funkci „obraz v obraze“, možnost záznamu a jeho online bezdrátový přenos a mnoho dalších. Je vysoce odolný proti vlhkosti i zpětnému rázu.
Pokud si vybíráte termovizní zaměřovač a nejste si úplně jisti, jaký model zvolit, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.