Co je to termovize?

minulém článku jsme si představili přístroje pro noční vidění. Dnes se dozvíte více o termovizi a poradíme vám, jak si vybrat ten správný model.

Jak termovize funguje?

Na rozdíl od nočního vidění, které zesiluje zbytkové světlo ať už v podobě analogového nebo digitální přístroje a tudíž bez umělého přísvitu nevidí v úplné tmě, zaznamenává termovizní přístroj tepelné (infračervené) záření a může tudíž pracovat i v úplné tmě.

Každé těleso teplejší než absolutní nula (-273,15°) vydává infračervené záření v záření rozsahu spektra 7,5 – 13µm. Čím je těleso teplejší, tím je záření intenzivnější. Detektor termovize toto záření zachytí a přemění ho na termovizní obraz (termogram).

Historie termovize

Infračervené záření objevil sir William Herschel v roce 1800. V roce 1883 vyrobil Macedonio Melloni přístroj, který uměl detekovat člověka podle jeho infračerveného záření na vzdálenost 10 metrů. V roce 1929 vynalezl maďarský fyzik Kálmán Tihanyi kameru citlivou na infračervené záření jako prostředek protiletecké obrany Velké Británie.

První termovizní kamery byly chlazeny tekutým dusíkem, což značně komplikovalo a prodražovalo jejich provoz. Nové technologie umožnily práci senzoru termovizí i za běžných teplot.

V roce 1973 byl sestrojen první přenosný infračervený skenovací systém a v roce 1975 první takový přístroj s videovýstupem. První přístroj v podobě přenosné videokamery s nahrávání vznikl v roce 1995.

Z původního vojenského využití se tak mohly postupně termokamery rozšířit i do astronomie, zdravotnictví, strojírenství, stavebnictví a také lovu.

 

Termovizní zařízení pro lov

Termovizní zaměřovače pro lov mají provedení jako klasické puškohledy, některé termovizní zařízení lze použít i jako předsádku nasazením na objektiv puškohledu nebo pro pozorování „z ruky“. Při výběru termovize je třeba věnovat pozornost zejména následujícím parametrům:

  • Zvětšení
  • Vzdálenost detekce
  • Rozlišení snímače (mikrobolometru)
  • Typ a rozlišení displeje
  • Hmotnost
  • Odolnost
  • Provozní doba
  • Další funkce


Z osvědčené řady Pulsar můžete zvolit například termovizní předsádku Pulsar Krypton XG50, který lze použít i jako monokulár. Má voděodolné tělo a je vybaven špičkovým AMOLED displejem.

Pulsar Thermion 2 XP50 PRO má optické zvětšení 2x, které lze digitálně zvětšit až na 16x. Detekční vzdálenost činí až 1800 metrů.

Špičkou mezi termovizními zaměřovači je také model s digitálním dálkoměrem Pulsar Thermion 2 LRF XP50 PRO s optickým zvětšením 2x, které lze digitálně zvýšit až na 16x a s detekční vzdáleností až 1 800 metrů. Díky nejmodernějším technologiím poskytuje nejvyšší kvalitu obrazu. Využitím chladiče odvádějícího teplo z elektroniky je na minimum snížen „teplotní šum“. Má funkci „obraz v obraze“, možnost záznamu videa nebo jeho online bezdrátový přenos a mnoho dalších. Je vysoce odolný proti vlhkosti i zpětnému rázu.

Pokud si vybíráte termovizní zaměřovač a nejste si úplně jisti, jaký model zvolit, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.

BUNATY UOVISION HIKMICRO PARD FOMEI PULSAR YUKON REFLECTA LEVENHUK DNP